The 2019 ARIA Awards nominations are in and newcomer Tones & I leads the pack with a whopping eight nominations. 

The Byron Bay via Melbourne artist (real name Toni Watson) has been nominated for Best Female Artist, Breakthrough Artist, Best Pop Release and Best Independent Release, as well as picking up nominations in the Artisan Award categories Engineer Of The Year (Konstantin Kersting) and Producer Of The Year (Konstantin Kersting). 

Looking for the 2019 Artisan & Fine Art ARIA Award winners? Click here.

Watson has also picked up nominations in the publicly voted Best Video and Song Of The Year categories for her global hit Dance Monkey.


Hilltop Hoods and The Teskey Brothers have both picked up seven nominations each, including the coveted Album Of The Year. Joining them in the category is Thelma Plum for Better In Blak, RÜFÜS DU SOL for Solace and Dean Lewis' A Place We Knew. Plum has picked up a total of six nominations for her debut album, as has Julia Jacklin for Crushing

Speaking to The Music at the ARIA nominations launch today, Plum said she "never ever in my life" expected to score an ARIA nomination, let alone six. 

"I never would have thought that I'd be nominated for an ARIA so I'm very, very happy. It's special," she said.

"Six? That's great! Album Of The Year, that's pretty fucking cool and the other people in that category, I just feel blessed to be with them."

Read More: 'I Thought When It Reached #10 It Would Decline' - Not Even Tones & I Saw Her Global Hit Coming

Paul Kelly has scored five nominations and has become the first artist in ARIA history to be nominated across three genres in the same year. Kelly is nominated for Best Male Artist for Nature, Best Adult Contemporary Album for Nature and Best Blues & Roots Album for Live At Sydney Opera House, as well as picking up a win in the Fine Arts category Best Classical Album for his work with James Ledger, Thirteen Ways To Look At Birds

Meanwhile PNAU, who have scored two nominations, will be looking to score Best Dance Release for the third year straight with Solid Gold, on the back of 2018 and 2017 winning tracks, Go Bang and Chameleon.

"It'd be great to get a trifecta, but I think we've got a lot of competition from RÜFÜS DU SOL and a few of the others," PNAU's Sam Littlemore told The Music.


Among the nominees are previous ARIA Award big winners Gang Of Youths and Amy Shark, as well as Sampa The Great, Baker Boy, G Flip, Stella Donnelly, King Gizzard & The Lizard Wizard, Matt Corby, Amyl & The Sniffers, Midnight Oil, Tame Impala and more. 

See the full list of nominees below.


Today also saw the winners announcement of the Artisan and Fine Arts Awards categories, head here to see all the winners. This year's ARIA Awards will take place on 27 November at The Star in Sydney. 

2019 ARIA Awards Nominees

Album Of The Year
Dean Lewis - A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL - Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd) 

Best Male Artist
Dean Lewis - A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Hayden James - Between Us (Future Classic)
Matt Corby - Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Paul Kelly - Nature (EMI Music Australia)  

Best Female Artist
Amy Shark - Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Jessica Mauboy - Little Things (Sony Music Australia)
Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones & I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Dance Release
Dom Dolla - Take It (Sweat It Out/Warner Music Australia Pty Ltd
FISHER - You Little Beauty (etcetc Music)
Peking Duk & Jack River - Sugar (Sony Music Australia)
PNAU - Solid Gold (etcetc Music)
RÜFÜS DU SOL - Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia) 

Best Group
5 Seconds Of Summer - Easier (Interscope / EMI Music Australia)
Birds Of Tokyo - Good Lord (EMI Music Australia)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL - Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)

 Breakthrough Artist
G Flip - About Us (Future Classic)
Stella Donnelly - Beware Of The Dogs (Stella Music/MGM)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones & I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Best Pop Release
Amy Shark - Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis - A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones & I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) 

Best Hip Hop Release
Baker Boy - Cool As Hell (Danzal Baker/Island Records Australia)
Hilltop Hoods - The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Illy - Then What (Sony Music Australia)
Sampa The Great - Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Tkay Maidza - Awake feat. JPEGMAFIA (Dew Process/Universal Music Australia)  

Best Soul/R&B Release
Kaiit - Miss Shiney (Alt. Music Group/Ditto Music)
Matt Corby - Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Adrian Eagle - AOK (Adrian Eagle)
Genesis Owusu - WUTD + Vultures (Ourness/AWAL)
Tash Sultana - Can't Buy Happiness (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)

Best Independent Release
Angie McMahon - Salt (Independent/AWAL)
G Flip - About Us (Future Classic)
Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records)
Tones & I - The Kids Are Coming (Bad Batch Records/Sony Music)

 Best Rock Album
Amyl & The Sniffers - Amyl & The Sniffers (Flightless Records)
Holy Holy - My Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)
Jimmy Barnes - My Criminal Record (Bloodlines)
Midnight Oil - Armistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)
Skegss - My Own Mess (Ratbag Records)  

Best Adult Contemporary Album
Julia Jacklin - Crushing (Liberation Records)
Paul Kelly - Nature (EMI Music Australia)
Samantha Jade - The Magic Of Christmas (Sony Music Australia)
Seeker Lover Keeper - Wild Seeds (Liberation Records)
The Paper Kites - On The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company) 

Best Country Album
Charlie Collins - Snowpine (Mirror Music/Inertia Music)
Felicity Urquhart - Frozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)
Lee Kernaghan - Backroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)
Morgan Evans - Things We Drink To (Warner Music Nashville)
Sara Storer - Raindance (Universal Music Australia)

 Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Clowns - Nature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)
Dead Letter Circus - Dead Letter Circus (BMG)
DZ Deathrays - Positive Rising: Part 1 (I OH YOU)
King Gizzard & The Lizard Wizard - Infest The Rats’ Nest (Flightless Records/Inertia Music)
Northlane - Alien (UNFD) 

Best Blues & Roots Album
Dan Sultan - Aviary Takes (Liberation Records)
John Butler Trio - HOME (Jarrah Records/MGM)
King Gizzard & The Lizard Wizard - Fishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)
Paul Kelly - Live At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)
The Teskey Brothers - Run Home Slow (Ivy League Records) 

Best Comedy Release
Arj Barker - Organic (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Carl Barron - Drinking With A Fork (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Chris Lilley - Lunatics (Official Soundtrack) (ABC Music / Universal Music Australia)
Sammy J - Symphony In J Minor (ABC Music / Universal Music Australia)
Veronica & Lewis - Sex Flex: A Rap Guide To Fornication (ABC Music / Universal Music Australia)

Best Children's Album
Dan Sultan - Nali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia)
Kamil Ellis & Ensemble Offspring - Classic Kids: Music For The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)
Regurgitator's Pogogo Show - The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)
The Beanies - Imagination Station (Kinderling Kids Radio)
The Wiggles - Party Time! (ABC Music/Universal Music Australia) 


PUBLIC VOTED AWARDS 

Best Video presented by YouTube Music
Baker Boy - Cool As Hell (Danzal Baker/Island Record Australia)
Briggs - Life Is Incredible feat. Greg Holden (Adam Briggs/Island Records Australia)
G Flip - Drink Too Much (Future Classic)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods - Exit Sign feat. Illy & Ecca Vandal (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy - Little Things (Sony Music Australia)
PNAU - Solid Gold (etcetc Music)
Sampa The Great - Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Thelma Plum - Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones & I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music Australia)  

Best Australian Live Act
Amy Shark - Amy Shark Australian Tour (Wonderlick Recording Company)
Baker Boy - Cool As Hell Tour (Danzal Baker/Island Records Australia)
Electric Fields - 2000 And Whatever Tour (Independent/Ditto)
Gang Of Youths - Say Yes To Life Tour (Mosy Recordings/Sony Music)
Hilltop Hoods - The Great Expanse World Tour (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Keith Urban - Graffiti U Tour 2019 (Capitol – Nashville/EMI Music Australia)
King Gizzard & The Lizard Wizard - King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019 (Flightless Records/Inertia Music)
Midnight Oil - Midnight Oil (Sony Music Australia)
Peking Duk - Peking Duk's Biggest Tour Ever… So Far (Sony Music Australia)
The Teskey Brothers - The Teskey Brothers - Intimate Venue Tour (Ivy League Records)  

Song Of The Year presented by YouTube Music
5 Seconds Of Summer - Easier (Interscope/EMI Music Australia)
Amy Shark - Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Birds Of Tokyo - Good Lord (EMI Music Australia)
Dean Lewis - 7 Minutes (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian - Choir (Sony Music Australia)
Hilltop Hoods - Leave Me Lonely (Hilltop Hoods/Universal Music Australia)
Kian - Waiting (EMI Music Australia)
Morgan Evans - Day Drunk (Warner Music Australia Pty Ltd)
Ocean Alley - Confidence (The Orchard)
Tones & I - Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) 

Best International Artist
Ariana Grande - Thank U, Next (UNI/UMA)
Billie Eilish - When We All Fall Asleep Where Do We Go (INR/UMA)
Ed Sheeran - No.6 Collaborations Project (ATL/WAR)
George Ezra - Staying At Tamara’s (COL/SME)
Khalid - Free Spirit (RCA/SME)
P!nk - Hurts 2B Human (RCA/SME)
Post Malone - Hollywood’s Bleeding (UNI/UMA)
Shawn Mendes - Shawn Mendes (ISL/UMA)
Taylor Swift - Lover (UNI/UMA)
Travis Scott - Astroworld (SME) 

Telstra ARIA Music Teacher Of The Year
Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW)
Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)
Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)
Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)



Comments