AB Original, King Gizzard & The Lizard Wizard, RVG and Clowns are just a few of the acts announced as nominees for this year's The Age Music Victoria Awards.

Taking place during Melbourne Music Week on 22 November at 170 Russell, the ceremony will celebrate and acknowledge its musicians, venues and festivals, with public voting open now.

While acts such as AB Original and RVG have picked up four nominations each, Cable Ties have scored five nods, including Best Band and Best Album. 

"Victorian music boasts such strong diversity, it's important to shine a light on the best genre acts and releases of the year at The Age Music Victoria Awards," Music Victoria CEO, Patrick Donovan, said.

"But in a sign that genre music is no longer marginalised, many of the genre acts have been nominated for the more mainstream public awards. We encourage you to vote for your favourite acts, venues and festivals in the public awards."

Public voting closes on 10 November; for more details, click here.

See all of 2017 categories and nominees below.

public voting: 

best album

AB Original — Reclaim Australia

Big Smoke — Time Is Golden

Cable Ties — Cable Ties

Jen Cloher — Jen Cloher

RVG — A Quality Of Mercy

best band

AB Original

Cable Ties

King Gizzard & The Lizard Wizard


The Teskey Brothers

best song

AB Original — January 26

Cable Ties — Say What You Mean

King Gizzard & The Lizard Wizard — Rattlesnake

RVG — A Quality Of Mercy

The Smith Street Band — Death To The Lads

best female

Ali Barter

Freya Josephine Hollick

Jen Cloher

Meg Mac

Tash Sultana

best male

DD Dumbo

Dan Sultan

Paul Kelly


Tim Rogers

best emerging act

Alexander Biggs

Amyl & The Sniffers

Cable Ties


The Teskey Brothers

best live act

AB Original

Cable Ties

Cash Savage & The Last Drinks

King Gizzard & The Lizard Wizard

Peep Tempel

best venue — under 500 capacity

The Curtin

The Gasometer


The Old Bar

The Tote

best venue — over 500 capacity

170 Russell

The Corner Hotel

Croxton Band Room

The Forum

Melbourne Recital Centre

best festival

Boogie Festival

Golden Plains


Meredith Music Festival

Sugar Mountain

best regional venue — under 50 gigs per year

The Bridge Hotel (Castlemaine)

Meeniyan Town Hall (Meeniyan)

Music On The Hill (Red Hill)

Pier Bandroom (Frankston)

Theatre Royal (Castlemaine)

best regional venue — over 50 gigs per year

Baha Tacos (Rye)

Barwon Club (Geelong)

The Eastern Hotel (Ballarat)

Karova Lounge (Ballarat)

Workers Club (Geelong)

best regional act

Benny Walker

Coda Chroma

Cosmic Psychos

D.D Dumbo

Freya Josephine Hollick

industry voting:

best country album

Big Smoke — Time Is Golden

Freya Josephine Hollick — The Unceremonious Junking Of Me

Matt Joe Gow — Seven Years

Raised By Eagles — I Must Be Somewhere

Small Town Romance — Small Town Romance

best electronic act

Client Liaison

Dom Dolla

Harvey Sutherland

The Journey


best experimental/avant garde act

Byron Scullin

James Hullick

Miyuki Jokiranta

Nat Grant

Winter Sound School / Bridget Chappell

best folk or roots album

Jed Rowe — A Foreign Country

Jordie Lane & The Sleepers — Glassellland

Leah Senior — Pretty Faces

The Mae Trio — Take Care Take Cover

Sophie Koh — Book of Songs

best global/reggae act

Amaru Tribe — Amaru Tribe

The Bombay Royale — Run Kitty Run

George Telek, David Bridie & Musicians of the Gunantuna — A Bit Na Ta

Lamine Sonko and the African Intelligence — Afro Empire

Papa Chango — The Lost Moon Of Bellaris

best heavy album

Batpiss — Rest In Piss

Clowns — Lucid Again

Divide & Dissolve — Basic

Dødknell — Hatred. Absolute

Mammoth Mammoth — Mount The Mountain

best hip hop album

AB Original — Reclaim Australia

Birdz — Train Of Thought

Must Volkoff — Aquanaut

Pez — Don't Look Down

Remi — Divas & Demons

best jazz album

Brenton Foster — The Nature Of Light

Fem Belling — Now Then

Paul Grabowsky/Mirko Guerrini/Niko Schauble — Torrio!

Senegambian Jazz Band — Senegambian Jazz Band

Speedball — We Have Moved

best soul, funk, rnb & gospel album

Cookin’ On 3 Burners — Lab Experiments Vol 1

Lance Ferguson — Raw Material

The Meltdown — The Meltdown

Silver Linings — So Good To You

The Teskey Brothers — Half Mile Harvest

best aboriginal act

AB Original

Archie Roach

Benny Walker


Dan Sultan

best blues album

Benny & The Fly By Niters — Watch Yourself

Dan Dinnen — Keep on Stirrin’ The Pot

Fiona Boyes — Professin The Blues

Lloyd Spiegel — This Time Tomorrow

White Lightnin’ — Mongrel Blood